Dlaczego właśnie CrossFit? Od kiedy ten typ treningu stał się popularny na świecie, coraz więcej osób go wykonuje, polecając tę metodę ćwiczeń innym. Dbać o formę możemy w różny sposób, są treningi siłowe, ćwiczenia aerobowe, treningi interwałowe, a nawet tak proste aktywności, jak jazda na rowerze czy bieganie. Co więc przemawia za tym, aby postawić właśnie na CrossFit? Ten ogólnorozwojowy trening niesie ze sobą wiele korzyści, a pierwszą z nich jest to, że wykonując go, możemy połączyć ulubione dyscypliny sportowe w jedno. Zobaczmy, jakie korzyści płyną z trenowania CrossFitu.

#1 Poprawa wydolności i kondycji

CrossFit zaliczany jest do treningów o wysokiej intensywności i wymaga od nas zaangażowania całego ciała. Osoby początkujące, które wcześniej nie ćwiczyły, mogą mieć problem z wykonaniem niektórych wariantów, dlatego zaleca się im zajęcia CrossFit dla początkujących, najlepiej pod okiem doświadczonego instruktora. Wśród zalet CrossFitu wyróżniamy poprawę kondycji fizycznej i wydolności oddechowej, ponieważ wykonując ten typ treningu, nie da się wzmocnić wytrzymałości, a ciało, które stymulowane jest do mocnego wysiłku, musi szybciej pompować krew, aby rozprowadzić ją do tkanek.

#2 Wzmocnienie mięśni całego ciała

Trening ogólnorozwojowy działa na całe nasze ciało. Oprócz poprawy wytrzymałości wzmacnia także nasze mięśnie, a tym samym sprzyja modelowaniu sylwetki. CrossFit to połączenie ćwiczeń siłowych z aerobowymi, a jeżeli chcemy wykonywać ten trening efektywnie, musimy zaangażować do pracy mięśnie nóg, ramion, klatki piersiowej, tułowia, pleców czy pośladków. Połączenie ciekawych wariacji oraz wykonywanie ćwiczeń, które wzmacniają nie jedną, a kilka partii, to doskonała metoda na rozwój organizmu.

Co więcej, w CrossFicie możemy wykonywać zarówno ćwiczenia na masie własnego ciała, jak i wykorzystać sprzęt sportowy. Trening z ciężarami pomoże nam rozwinąć siłę i zwiększy objętość mięśni, nadając naszej sylwetce sportowego wyglądu.

#3 Szybka utrata masy ciała

Istnieje wiele treningów odchudzających, które przynoszą dobre rezultaty. Najpopularniejsze są ćwiczenia aerobowe, aczkolwiek trening CrossFit może zapewniać lepsze i szybsze efekty. Dlaczego? Powszechnie wiadomo, że jednym ze skuteczniejszych sposobów na zrzucenie tkanki tłuszczowej, są ćwiczenia interwałowe. Polegają one na naprzemiennej zmianie tempa ćwiczenia z maksymalnie szybkiego, do powolnego. Warto wiedzieć, że wykonywanie w ten sposób ćwiczeń, wchodzących w plan treningu CrossFit będzie jeszcze efektywniejsze.

W CrossFicie możemy dowolnie urozmaicać plan treningowy i wprowadzać do niego ćwiczenia z różnych dyscyplin. Dobry trening polegać będzie na połączeniu ćwiczeń siłowych z aerobowymi i takie właśnie warto wykonywać również w systemie interwałowym. Co ciekawe, nawet jeżeli nie chcemy zmieniać tempa ruchów, możemy skutecznie schudnąć z CrossFitem, ponieważ polega on na wykonywaniu ćwiczeń wymagających, angażujących do działania całe ciało, stymulujących metabolizm. Wykonanie następujących po sobie ćwiczeń CrossFit, takich jak:

  • burpees;
  • przysiady z wyskokiem;
  • pompki;
  • wymachy ciężarkiem;
  • wiosłowanie hantlami;

podkręci naszą przemianę materii w taki sposób, że będziemy szybciej spalać tłuszcz jeszcze kilka godzin po zakończeniu treningu.

CrossFit być może nie nadaje się jako trening odchudzający dla osób początkujących, które mogą nie poradzić sobie z wyzwaniem intensywnego wysiłku. Jednak po kilku tygodniach innych treningów, można wykorzystać go jako sposób na wymodelowanie sylwetki.

#4 Doskonały sposób na rutynę

Bieganie, jazda na rowerze, pływanie – to dobre sposoby na utrzymanie formy i spalenie tłuszczu, jednak bardzo monotonne i po pewnym czasie mogą nam się zwyczajnie znudzić. Ryzyka takiego nie ma, jeżeli postawimy na CrossFit.  Trening ten jest jednym z najbardziej różnorodnych, ponieważ możemy wdrożyć do niego ćwiczenia praktycznie z każdej dyscypliny sportu. W ramach CrossFitu wykonywać można bieganie, pływanie, wszelkiego rodzaju wspięcia i wyskoki, a także ćwiczenia wykorzystywane głównie w sportach walki. Tak duże możliwości sprawiają, że nasz plan treningowy możemy zmieniać nawet z każdym kolejnym treningiem, układając ćwiczenia w innej kolejności lub dobierając wariacje eksplozywne czy z obciążeniem. Stawiając na CrossFit, nie ma możliwości popadnięcia w rutynę, ponieważ zawsze znajdzie się możliwość podniesienia poprzeczki, stworzenia nowych połączeń ruchów aerobowych i siłowych, a także wykorzystania możliwości stosowania treningów obwodowych i interwałowych.

#5 Wsparcie równowagi psychicznej

Wysiłek fizyczny to nie tylko korzyść dla naszej fizyczności, także psychika dużo zyska z systematycznych treningów CrossFit. Liczne badania potwierdzają, że wpływ sportu na ludzką psychikę jest bardzo duży. Kiedy intensywnie się ruszamy, nasz umysł może się odprężyć i zapomnieć o problemach dnia codziennego. Co więcej, wysiłek fizyczny wpływa na zwiększenie produkcji endorfin, które nie na darmo zwane są hormonami szczęścia, gdyż wprawiają nas w dobry nastrój. Aktywność fizyczna pozwala nam wyładować negatywne emocje, dzięki czemu zmniejsza się poziom stresu, a to już duża korzyść dla zdrowia.

Wiele osób przychodzi na siłownię po to, aby móc spotkać się z ciekawymi ludźmi, nawiązać nowe kontakty, cieszyć się wspólną pasją. Kontakty ze sportowcami, którzy uwielbiają CrossFit w takim samym stopniu, na pewno wpłyną pozytywnie na nasze samopoczucie. Warto również wymieniać się wzajemnymi spostrzeżeniami i pomysłami, dotyczącymi treningów.

Na naszą równowagę psychiczną korzystnie wpłyną również efekty, które już po kilku tygodniach trenowania będą zauważalne gołym okiem. Sylwetka stanie się wyszczuplona, a mięśnie bardziej zarysowane. Łatwiej będzie nam pozbyć się kompleksów, związanych z własnym wyglądem, zwiększy się nasza samoocena, a jak wiadomo, im większa pewność siebie, tym wszystko staje się łatwiejsze.

Dlaczego warto trenować CrossFit – podsumowanie

CrossFit to trening zapewniający szereg korzyści. Jeżeli chcemy ze sportu czerpać to, co najlepsze, warto postawić właśnie na ćwiczenia ogólnorozwojowe, które pozwolą nam osiągnąć wysokie cele fizyczne, a tym samym zrzucić tkankę tłuszczową oraz wymodelować sylwetkę.

CrossFit jest treningiem, który możemy różnicować wedle własnego poziomu umiejętności oraz urozmaicać, jak chcemy, wykorzystując ćwiczenia aerobowe i siłowe, własną masę ciała, obciążenie oraz inne akcesoria treningowe. Nic dziwnego, że ten typ treningu zdobył tak duże grono zwolenników.

Autor: Katarzyna Sztermer – Unbroken Store Crew