Jak ważna jest spontaniczna aktywność fizyczna pozatreningowa / NEAT [ang. Non Exercise Activity Thermogenesis]? 

Wydatki energetyczne niezwiązane z treningiem są często bagatelizowane, tymczasem mają one kluczowe znaczenie przy spalaniu tkanki tłuszczowej. Warto zatem zadbać o jak najwyższy poziom spontanicznej aktywności w ciągu dnia.

Zamiast windy wybieraj schody, na zakupy idź pieszo, wysiądź z autobusu przystanek wcześniej, stój zamiast siedzieć, regularnie sprzątaj, wstawaj co pół godziny od biurka choćby po to, by pójść do toalety lub nalać sobie szklankę wody.
Oczywiście nadal potrzebujesz systematycznych ćwiczeń, w tym treningu siłowego, ale dbanie o spontaniczną aktywność w ciągu dnia i zapobieganie bezczynności pomaga w kontrolowaniu masy ciała poprzez wydatkowanie większej liczby kalorii.

Dlaczego warto zadbać o NEAT?

Dobra trwa 24 godziny, w tygodniu mamy ich w sumie 168, jeśli więc trenujemy 3-4 razy w tygodniu po około godzinie, to aktywni jeśteśmy zaledwie przez 2.4% czasu, a to jest zdecydowanie za mało.

Jaki jest nasz najprostszy i najbardziej przystępny sposób kontrolowania NEAT?

TIP: Jeśli nie jesteś w stanie czegoś kontrolować, nie jesteś ww stanie tym zarządzać a więc najprostszym i najskuteczniejszym narzędziem tego jest śledzenie ilości kontrolowanych kroków w ciągu dnia! Spróbuj do tego bezpłatnych aplikacji takich jak Krok czy Krokomierz. Według WHO zdrowa osoba powinna wykonywać ok. 10 tyś kroków dziennie.