Rest day oznacza po prostu przerwę od wyczerpujących, codziennych treningów, które nadwyrężają organizm.
Każdy dobry plan treningowy musi uwzględniać także zagospodarowanie tego czasu, który będzie znacząco wpływał na to jak będziemy czuć się w okresie treningowym.
Osoby trenujące codziennie bez większych przerw, bądź osoby wykonując dwie jednostki treningowe dziennie po pewnym czasie przekonują się, że ćwiczenia bez czasu na odpoczynek nie tylko opóźniają poprawę wyników, ale mają też inne niepożądane skutki. Jest to najszybszy sposób na przetrenowanie i przeciążenie organizmu. Im więcej czasu trenujemy bez odpoczynku, tym trudniej ćwiczyć nam na wysokich obrotach, a ciało zaczyna odmawiać posłuszeństwa – przeciążony układ współczulny sprawia, że tracimy motywacje, jesteśmy senni ale także tracimy wydolność, coraz łatwiej o kontuzję, szybciej się męczymy, pojawiają się uciążliwe dolegliwości tj. skurcze i bóle mięśni, które utrudniają trening.
Jak powinien wyglądać rest day i jak często powinniśmy sobie na niego pozwalać?
To, jak często powinniśmy robić „dzień wolny” zależy głównie od tego, w jaki sposób trenujemy i jaki mamy stopień zaawansowania. Możemy jednak wyróżnić TRZY przypadki:
- Najlepszym wyborem dla osób początkujących jest robienie dnia wolnego co trzeci dzień-czyli dwa dni ćwiczymy pod rząd, a trzeciego dnia odpoczywamy,
- Osoby średniozaawansowane powinny robić 2 dni przerwy w tygodniu,
- Osoby zaawansowane powinny zadbać o 1 dzień przerwy w tygodniu.
Rest day nie musi być całkowicie pozbawiony aktywności sportowej. Rodzinny spacer czy przejażdżka na rowerze to super pomysł. By radość z odpoczynku od treningu była większa, warto wypełnić sobie ten dzień przyjemnościami. Zamiast przeleżeć cały dzień w łóżku, można np. nadrobić zaległości filmowe i książkowe, spotkać się z przyjaciółmi, wyjechać z rodziną na łono natury, ugotować coś dobrego, zająć się swoją pozasportową pasją. Dobrym sposobem na spędzenie wolnego dnia jest skorzystanie z zabiegów relaksujących takich jak masaże, jacuzzi czy sauna.
Rest day ma wiele zalet, takich jak:
- Efektywniejsza regeneracja,
- Zapobieganie przetrenowaniu,
- Zmniejszenie ryzyka kontuzji,
- Regeneracja układu nerwowego.
Każdy uważa, że jego ciało jest niezniszczalne i nie potrzebuje robić dni wolnych od treningu. Jednak prawda może okazać się bolesna. Rest day ma wiele zalet, które pozytywnie wpływają na Nasz organizm. Nie należy się jego bać tylko uwzględnić w planie treningowym, korzystać i cieszyć latami treningów bez kontuzji i żadnych dolegliwości.